Eteris – interneto valiuta

Greičiausiai perskaitę šio straipsnio pavadinimą galvojate: “Eteris intenetino valiuta?! O kaip Bitkoinas? Jau nebe?” 

Taip, Bitkoinas buvo sukurtas kaip alternatyvi atsiskaitymo priemonė ir jis atitinka pinigams būdingus požymius. Visgi Bitkoiną valiuta galime vadinti iš dalies. Stebima tendencija byloja, kad Bitkoinas yra verčiau kaip vertės inkaras, visai kaip aukso luitas. Bitkoinu atsiskaityti nėra itin praktiška, o ir pervedimai yra gana lėti. Didžioji dalis žmonių investavusių į Bitkoiną  jį saugo tikėdamiesi jo brangimo per ilgesnį laiką – panašiai investuotojai elgiasi ir su turimu auksu.

Tuo tarpu Eteris, Eteriumo platformos valiuta, labiau panašėja į valiutą. Eterio cirkuliacija yra dinamiškesnė. Ši cirkuliacija vyksta dėl pačios Eteriumo platformos specifikos ir Eterio pritaikymo būdų. 

Ethereum approaches the date of the Proof of Stake - The Cryptonomist

Eteriumas kaip platforma įgavo pripažinimą ir išgarsėjo dėl išmaniųjų kontraktų ir jų pagrindu sukurtų ERC-20, ERC-721 protokolų, kuriems veikti yra naudojama platformos valiuta – Eteris (ETH). Šiandien ERC-20 protokolo pagrindu yra sukurta bent 90% visų kriptovaliutų rinkoje. Pirminė to priežastis – itin patogus ir efektyvus būdas finansuoti verslo startuolių veiklą per išleidžiamus kompanijos žetonus, pasitelkiant pirminio žetonų siūlymo procesą (angl. Initial Coin Offering arba ICO). 2017 metai tapo istoriniais kriptovaliutų rinkai – tais metais matėme kriptovaliutų projektų sprogimą, o žodis “blokčeinas” skambėjo visur. Nors daug projektų “mirė”, pasaulis pagaliau rimčiau įvertino tiek kriptovaliutų, tiek ir “blokčeino” potencialą, pradėti kurti “blokčeino” verslo veiklos standartai. 

Nors Eteriumo platfroma prisidėjo prie šio kriptoprojektų sprogimo, tai toli gražu nebuvo jos kertinis sukūrimo tikslas. Vitalikas Buterinas, vienas iš Eteriumo projekto kūrėjų, šį projektą kūrė su tikslu, kad tai bus pasaulio kompiuteris. Šiandien žvelgiant į Eteriumo vystymąsi, galima daryti išvadą, kad šio Vitaliko tikslo yra atkakliai laikomasi. 

Eteriumo platforma yra tokia pat unikali savo sandara kaip ir Bitkoinas savo prigimtimi. Eteriumo platforma yra orientuota į programų kūrimą – nesustabdomo tinklo vystymąsi. Platformos lankstumas garantuoja tai, jog šios platformos pagrindu kuriamos programos nelieka veikti tik pačios sau. Anaiptol – kiekviena nauja programa Eteriumo tinklą stiprina, jį papildo. Žavumas čia tame, kad senesnių programų pagrindu galima statyti naujas programas, kurios ne tik turi senesnių programų funkcionalumą, bet ir šias papildo.

Bendrai tariant: Eteriumo platformoje programas gali kurti bet kas, programos gali būti bet kokio tipo, ir kiekviena programa yra suderinama viena su kita. 

PROGRAMŲ „LEGO“ ir „DeFi“

ETHEREUM DEFI ECOSYSTEM - CRYPTODIFFER NEWS
Eteriumo programų „lego“

Tokia programų „lego“ struktūra yra reikšminga, nes Eteriui (ETH) sukuria naują panaudojimo būdą. Šiandien vienas svarbiausių būdų yra Decentralizuotų finansų sfera – “DeFi”, su “Maker DAO” projektu priešakyje. „Maker DAO“ projektas išgarsėjo pirmąja sukurta stabilia kriptovaliuta DAI, kuri yra pririšta prie JAV dolerio vertės.

“DeFi” suteikia galimybę Eterį naudoti kaip įkeistą turtą (angl. collateral), o šiuo pagrindu sukurti įvarias efektyvias finansines paslaugas, kaip kad indėliai ir paskolos su lanksčia skolinimo politika – pavyzdžiui, pinigai gali būti skolinami net ir kelioms valandoms; indėlio atveju įmanoma gauti ir iki 8% metinių palūkanų.

Nors šiandien “DeFi” viso esamo Eterio yra “užrakinta” sąlyginai nedaug (kiekis siekia 627 milijonus JAV dolerių vertės arba 4,4% nuo bendro kiekio), labai tikėtina, kad ateityje tai taps kur kas paklausesne rinka. Skaičius galite sekti čia: https://defipulse.com/

Kriptovaliutų rinkos analitiko Ryan Sean Adams nuomone, ateityje projektai Eteriumo platformoje bus kuriami pagal šią formulę: 

  • Sukuriama programa naudojanti Eterį kaip įkeistą turtą.
  • Eteris yra įnešamas į šią programą, taip įrodant, kad sukurtoji programa yra reikalinga Eterio investuotojams. 
  • Didėjantį Eterio depozitų skaičių rizikos kapitalo investicinės firmos (VC) traktuoja kaip įrodymą, jog rado savo vienaragį.
  • Programa gauna rizikos kapitalo investicinės firmos paramą. 
  • Programinę įrangą sukūrusi komanda naudoja gautą finansavimą pagerinti savo produktą ir pritraukti dar didesnį Eterio depozitų skaičių. 

Štai jums struktūrizuotas verslo planas. Šis planas veiksmingas būtent dėl to, nes Eteris traktuojamas kaip pinigai. 

Svarbu prisiminti, kad “DeFi” sfera pradėjo vystytis tik 2018 pabaigoje. Štai kaip ji atrodė pačioje pradžioje: 

Štai taip šis tinklas atrodo šiandien: 

Tai ką matote yra programos/protokolai kurti, kuriami vienas kito pagrindu ir papildantys vienas kitą. Primena organizmą, tiesa? 

Kaip manote, kodėl 2017 metais žmonės pirko kriptokačiukus kainuojančius po keleta šimtų tūkstančių dolerių? 

„CryptoKitties“

Priežastis labai paprasta – Eterio nebuvo kur leisti! Kaip ir minėta labai daug kriptoprojektų buvo sukurta Eteriumo platformos pagrindu, jų veikimui yra naudojami išmanieji kontraktai, kuriems nuolatos reikalingas Eteris. 2017 metais Eteris turėjo itin didelę paklausą, bet jo tiesiog nebuvo kur leisti…

Bet dabar viskas pasikeitė. Eteris tampa pinigais, jo pagrindu vystoma didžiulė decentralizuotų finansų sistema. Tiesa, į decentralizuotų finansų sritį taikosi ir “Binance” su “Bidao” projektu, kurį planuojama paleisti 2020 pabaigoje. 

Priedo, šiais metais planuojama Eteriumo platformos blokų tvirtinimo (angl. Consenus) algoritmą pakeisti nauju (iš PoW į PoS). Naujuoju algoritmu blokai bus tvirtinami ne naudojant kasimo įrangą, bet užrakinant Eterį – 32 Eterio vienetai garantuos blokų tvirtinimo teisę, kartu suteikiant galimybę iš šios veiklos gauti palūkanas. 

Faktas, jog Eteris neturi apibrėžto valiutos vienetų skaičiaus taipogi yra svarbus. Manytina, kad tai yra būtinybė dėl maskimalios Eterio cirkuliacijos – didėjant Eterio piniginę vertę išnaudojančių programų/protokolų skaičiui Eterio poreikis neišvengiamai augs. Neturėti apibrėžto valiutos kiekio yra būtina tam, kad neįvyktų valiutos defliacija, galinti išbalansuoti teikiamų finansinių paslaugų mechanizmą. Esant neapibrėžtam kiekiui, Eteris įgauna vertę, proporcingą jo panaudojimo reikalingumui.

Vertinant šiandienos Eterio kainą ir Eteriumo platfromos ekosistemos progresą, galima tvirtinti, kad ši kriptovaliuta yra nepagrįstai nuvertinta. Puikus metas investuoti?     

BLOGESNIS IR GERESNIS

Better Worse Stock Illustrations – 162 Better Worse Stock ...

Tad galų gale: ar Eteris geresnis už Bitkoiną? 

Tai nekorektiškas klausimas. Tai visiškai skirtingų mechanizmų vertės išraiška, o šie mechanizmai puikiai veikia paraleliai. Abu jie yra būtini tam, jog turėtume sveiką kriptovaliutų rinkos ekosistemą. 

Ar Eteris yra geresnis už kitas alternatyvias kriptovaliutas?  

Vėlgi, tai nesulygintini dalykai. Eteris suteikia pagrindą projektų vystymuisi, kurie naudoja savo piniginius vienetus – kriptovaliutas. Net jei ir šie projektai nenaudoja Eterio kaip pinigo savo veiklai, projektai savaime yra vertingi dėl savo sukuriamos specifinės vertės, problemų sprendimo. Alternatyvios kriptovaliutos yra ne ko kito, o verslo kompanijų ir jų veiklos vertės išraiška – tai alternatyvūs pinigų mechanizmai.

APIBENDRINANT

Apibendrinant, galima teigti, kad tiek Eteriumo platforma, tiek Eteris turi didžiulį vertės augimo potencialą, kurio neišnaudoti būtų kvaila. Tikėtina, kad Eterio vertė ženkliai augs dėl jo piniginio traktavimo ir tai nutiks dėl decentralizuotų finansų tinklo vystymosi inercijos. Tikėtina, kad vis daugiau projektų bandys pasinaudoti anksčiau pasidalinta veiklos formule, naudojant Eterį kaip užstatą ir šitaip padidinant savo veiklos finansavimo galimybę. 

Eteris – tai internetinė valiuta, kuri turi valstybinių valiutų veikimo specifiką. Visgi šie pinigai yra tinkle, autentiškame mechanizme, kurį prižiūri milijonai programuotojų pasaulyje. 

Tiek Eteriumo, tiek ir Bitkoino tinklas yra pinigų demokratijos įprasminimo mechanizmai, savo specifika palaikantys pačios kriptovaliutų rinkos egzistavimą ir vystymąsi.

Belieka klausimas: ar kriptovaliutų rinka yra panacėja nuo visų negandų ir ligų, regimų šiandienos ekonomikoje? Manytina, kad tai gali tapti tiek investuotojų, tiek verslų, bankų ir valstybinių institucijų užuovėja. Visgi, kad tuo įsitikintume, kaip ir tradicininės rinkos, kriptovaliutų rinka turi praeiti „ekonominio streso“ testą, kuris ir parodys kas ir kaip turėtų būti vertinama.

Taika.