Indija bunda: prekyba kriptovaliutomis vėl leidžiama

Šių metų kovo 4d. Indijos Aukščiausiasis Teismas (IAT) priėmė sprendimą rezonansinėje byloje dėl prekybos kriptovaliutomis šalies viduje. 

Teismas konstatavo, kad Indijos Rezervinio Banko (IRB) sprendimas uždrausti šalies bankams teikti paslaugas su kriptovaliutomis savo verslo veiklą siejančiomis firmomis pažeidė šalies konstituciją. 

IRB pritaikytas draudimas bankams įsigaliojo nuo 2018 metų liepos. Savo ruožtu Indijos interneto ir mobiliojo ryšio asociacija (IIMRA) šalies Aukščiausiajam Teismui įteikė tiek gyventojų, tiek verslo atstovų pasirašytas peticijas, kurios buvo išnagrinėtos per 2 savaites 2020 sausį. IIMRA teisininkai argumentavo, kad IRB sprendimą priėmė pernelyg skubotai, be adekvačios analizės, galimų pasekmių įvertinimo. 

IRB pritaikytas draudimas bankams lėmė, kad su kriptovaliutomis verslo veiklą siejančios firmos turėjo sustabdyti savo veiklą. Tai lėmė, jog buvo ribojama ne tik prieiga investuoti į kriptovaliutas, bet ir tai, jog Indija prarado svarbią galimybę prisidėti prie blokų grandinės sistema (blokčeino) paremtų projektų vystymo tiek savo tiek ir tarptautinėje rinkoje. To pasekoje, Indija dar nespėjo išnaudoti savo konkurencinio šanso, prisidedant prie blokčeino technologijos plėtros pasaulinėje rinkoje. 

Praėjus vos kelioms valandoms po IAT sprendimo, didžioji dalis kriptovaliutų keityklų atnaujino savo veiklą suteikiant galimybę savo klientams atlikti banko pavedimus Indijos rupijomis ir įsigyti kriptovaliutų.

Tiesa, Indijoje vis dar laukiama vyriausybės išaiškinimo, kuriuo būtų detaliau išaiškintas kriptovaliutų teisinis reguliavimas. Nepaisant to – laisvė veikti duota. 

KAS TOLIAU? 

Indija sieks pasivyti kitas šalis. Tikėtina, kad artimiausiu metu su kriptovaliutų prekyba susijusi sfera patirs didelę transformaciją, kadangi šalies kriptovaliutų keityklos galės būti partnerėmis su legaliai pripažintais bankiniais partneriais.

CoinDCX keityklos vadovas Sumit Gupta išreiškė nuomonę, jog tikėtina, kad prekybos apimtys kriptovaliutomis turėtų ženkliai padidėti, kadangi buvo galutinai pašalintos galimos abejonės dėl prekybos jomis. Taipogi, S. Gupta paminėjo, kad didžiosios pasaulio kriptovaliutų keityklos didelį susidomėjimą Indijos rinka rodė dar galiojančio IRB draudimo metu (viena iš jų Binance). 

Įdomu ir tai, kad prieš IRB paskelbiant draudimą bankams 2018 metais, bendra cirkuliuojančių pinigų vertė kriptovaliutų forma Indijoje siekė per 12,9 mlrd. JAV dolerių. 

Neabejotinai Indijos Aukščiausiojo Teismo sprendimas yra istorinės reikšmės ir turės didelę reikšmę tolimesniame blokčeino technologijos vystyme, integracijoje. Manoma, kad blokčeino projektų vystymas pastebimai prisidės prie šalies ekonominio augimo ir sustabdys protų nutekėjimo procesą. Teigiama, kad blokčeino technologijos integracijos (naudojimo) paplitimas per ateinančias kelias savaites bus labai spartus, turint omenyje, kad daugiau nei 50% dabartinės Indijos populiacijos sudaro žmonės jaunesni nei 35 metų amžiaus (kaip taisyklė, tokio amžiaus žmonės yra imlesni technologijoms ir jų pritaikymui). 

KAIP TAI SUSIJĘ SU PASAULINE KRIPTORINKA? 

Indijoje per 400 milijonų gyventojų priklauso vidutinei klasei, o apie 40 milijonų priklauso aukštesnei klasei. Visi šie žmonės staiga gavo neribojamą prieigą prie pasaulinės kriptovaliutų rinkos. Kitaip tariant tai potencialūs konkurentai dabartinės rinkos dalyviams, kas signalizuoja galimą kriptovaliutų kainų šuolį. Turint omenyje, kad Bitkoinas yra investuotojų pasirinkimas Nr. 1, manytina, kad šios kriptovaliutos kaina augs labiausiai. 


Paremti