Abėcėlė

#

51% ataka – ši ataka įvyksta, kai vieno asmens ar asmenų grupės valdoma apskaičiuojamoji kompiuterio arba kasimo galia (angl. hash rate) yra 51%. Tokio tipo ataka perimama visa tinklo kontrolė ir gali būti neigiamai paveikiamas kriptovaliutų kasimas, sustabdant ar pakeičiant transakcijas, dvigubai (pakarotinai) išleidžiant pinigus (angl. double-spending).


A

Adresas – vieta į kurią arba iš kurios gali būti siunčiamos kriptovaliutos. Adreso struktūra susideda iš atsitiktinai sugeneruotų raidžių ir skaičių sekos. Norint į kriptovaliutų adresą gauti kriptovaliutų, adresu galima pasidalinti teksto arba skanuojamo QR kodo forma.

Alternatyvios kriptovaliutos – taip tradiciškai vadinamos po Bitkoino sukurtos kriptovaliutos.

Algoritmas – tam tikra veiksmų seka, kurią reikia atlikti norint pasiekti tam tikrą rezultatą.

Arbitražas – praktika, kuomet siekiama pasipelnyti iš kainų skirtumo, kai praduodamas turtas skirtingose rinkose/keityklose kainuoja skirtingai. Arbitražo prekiautojas dalyvauja abejose rinkose tam, kad vienoje nupirktų, o kitoje parduotų turtą už pelną.

ASIC (Application Specific Integrated Circuit) – specifinės kriptovaliutos kasimui naudojama įranga, kompiuterio plokštė. ASIC plokštės (kitaip nei dar naudojamos vaizdo (GPU) plokštės) yra specialiai sukurtos ir perkamos tik kasimui, todėl dėl savo siauros nišos suteikia pastebimus efektyvumo ir energijos ekonomiškumo privalumus.

Ateities sandoris (angl. Future Contract) – toks sandoris yra standartizuotas teisinis susitarimas nupirkti arba parduoti tam tikrą prekę ar turtą už iš anksto apibrėžtą kainą apibrėžtu laiku ateityje.

Atominis apsikeitimas (angl. Atomic swap) – būdas, suteikiantis galimybę žmonėms tiesiogiai iškeisti vieną kriptovaliutą į kitą, joms esant ir veikiant skirtingose blokų grandinės (blokčeino) sistemose. Tokie mainai yra galimi be jokio tarpininko.

Atšakos pakeitimas (angl. Fork) – tai situacija, kai naujesnė programinė įranga atskiriama nuo ankstesnės kriptovaliutos versijos. Jeigu pusė vartotojų turi naują versiją ir kasa naujus blokus, o kita pusė seną versiją ir kasa kitus blokus, tada turime situaciją, kuomet vienu metu veikia dvi skirtingos grandinės – sukuriama atšaka.

Auksu paremta kriptovaliuta – išleista moneta arba žetonas, kurie atitinka aukso vertę – pavyzdžiui vienas gramas aukso yra lygus vienam žetonui. Tokiu atveju gramas aukso yra saugomas seife ir gali būti iškeičiamas su kitais žetonų turėtojais.

Aukščiausias kapitalizacijos taškas (AKT) – aukščiausias pasiektas kainos, rinkos kapitalizacijos taškas po kriptovaliutos sukūrimo.


B

Bendras kiekis – visas kriptovaliutos vienetų kiekis egzituojantis realiu metu, atskaičius visus vienetus, kurie buvo „sudeginti“ (sunaikinti). *Žiūrėti Cirkuliuojantis kiekis ir Maksimalus kiekis.

Bitkoinas – pirmoji kriptovaliuta sukurta 2009 metais asmens ar asmenų grupės, pasivadinusios Satoshi Nakamoto vardu. Bitkoino vertė nėra tiesiogiai susijusi su jokia kita valiuta, brangiaisiais metalais ar kitomis turto klasėmis, tačiau kyla iš esančios paklausos ir pasiūlos rinkoje.

Blokas – transakcijų rinkinys, sukuriamas kas nustatytą laiko periodą ir talpinamas blokų grandinėje (blokčeine).

Bloko atlygis – tai išmoka kasėjui už jo kasimo veiklą: už tai, kad šis sėkmingai apskaičiavo blokui skirtą šifro sukurtą skaičių (angl. hash). Kasėjams yra atlyginama už tai, kad jie savo darbu prisideda prie blokų grandinės saugumo ir gyvybingumo, šitaip užtikrinant, kad kasėjai ir toliau veiktų tinklo naudai užuot bandžius jį nulaužti.

Blokų grandinė – blokčeinas (angl. Blockchain) – tai nuolat didėjantis įrašų, blokų, rinkinys. Blokai yra susieti ir apsaugoti pasitelkiant kriptografiją.

Botas – kompiuterio programa, automatizuotai atliekanti tam tikrus veiksmus, kuriuos galėtų atlikti su kompiuteriu dirbantis žmogus. Botai naudojami kriptovaliutų prekybos platformose ir dideliu greičiu vykdo pirkimo-pardavimo sandorius, remiantis iš ankso nustatytais algoritmais, taisyklėmis.

Bulius – asmuo, pasižymintis optimizmu ir pasitikėjimu, kad rinkos kainos didės. Priešingybė tokiam asmeniui yra vadinamas meška.

Burbulas – burbulu apibūdinama situacija kuomet rinkos dalyviai kainas pastūmėja aukščiau, nei spekuliuojamo turto adekvati vertė. Kai taip nutinka, įvyksta spartus kainų kritimas ir įvyksta rinkos korekcija.


C

Centralizacija – organizacinė struktūra, kurioje mažas kompiuterių skaičius valdo visą tinklą. Kalbant bendrai: centralizacija galima pavadinti situaciją, kuomet tinklo kontrolė, valdžia, yra vienose rankose, pavyzdžiui, bankai turi valiutos kontrolę ir geba riboti jos prieinamumą žmonėms.

Cirkuliuojantis kiekis – apytikslis skaičius, parodantis koks kiekis kriptovaliutos cirkuliuoja rinkoje. *Žiūrėti Maksimalus kiekis ir Bendras kiekis


Č

Čiaupas (angl. Faucet) – taip vadinama kriptovaliutų atlygio sistema veikianti interneto puslapyje ar programėlėje. Ja naudojantis vartotojams yra atlyginama kriptovaliuta už tam tikras atliktas užduotis. Dažniausiai tokia atlygio sistema naudojama siekiant sužadinti žmonių susidomėjimą, prieš į rinką išleidžiant naują kriptovaliutą.


D

Decentralizacija – sistema, kurioje kompiuteriai (dalyviai) veikia iš vien pasidalinę valdžią (dalyvavymo teisę) po lygiai tam, kad būtų pasiektas bendras tikslas.

Decentralizuota autonominė organizacija (DAO) – organizacija valdoma pagal taisykles suprogramuotas išmaniuosiuose kontraktuose.

Decentralizuotas autonominis pirminis žetonų siūlymas (angl. DAICO) – tai metodas skirtas decentralizuotam projektų finansavimui, sujungiantis decentralizuotos autonominės organizacijos (DAO) ir pirminio žetonų siūlymo (angl. ICO) idėjas. Šis metodas buvo pasiūlytas Eteriumo platformos kriptovaliutos kūrėjo Vitaliko Buterino. Šis metodas suteikia galimybę valdyti ICO procesą, ICO proceso rėmėjams balsuojant dėl lėšų grąžinimo jei tam tikros sąlygos nėra išpildomos.

Decentralizuotos programos – programos, kurios veikia decentralizuotame tinkle, išvengiant vieno nesėkmės taško, faktoriaus, gebančio įtakoti nesėkmę (angl. single point of failure).

Decentralizuota keitykla (DEX) – kriptovaliutų keitykla, kurioje mainai vyksta tiesiogiai tarp vartotojų ir be jokio tarpininko.

Defliacija – ekonomikoje vadinamas bendrojo kainų lygio mažėjimas, arba pinigų vertės didėjimas prekių ir paslaugų atžvilgiu. Defliacija taipogi gali apibūdinti defliacinę piniginę politiką, kur yra fiksuotas turto kiekis kaip kad Bitkoino atveju (maksimalus galimas kiekis tolygus 21 milijonui vienetų).

Delfinas – asmuo turintis vidutinį kiekį kriptovaliutų. Šis asmuo yra žemesnio rango nei banginis, bet auštesnio nei žuvis.

Derivatyvas – kontraktas, kurio vertė kildinama iš su juo susieto turto, turto indekso ar palūkanų normos.

Derivatyvų rinka – vieša derivatyvų rinka, išvestiniai instrumentai kaip ateities sandoriai (angl. futures) ar pasirinkimo sandoriai (angl. options), kildinami iš kitų kriptovaliutų turto formų.

Deterministinė piniginė (angl. Deterministic Wallet) – kriptovaliutų piniginė, kuri susieja raktus pagal žodžių rinkinį (angl. seed/ seed phrase/mnemonic phrase). Kol tik turite šį žodžių rinkinį, galite padaryti atsarginę piniginės kopiją ir atstatyti piniginę.

Dominancija – taip pat žinoma kaip bitkoino (BTC) dominancija. Tai yra lyginantis bitkoino rinkos kapitalizaciją su likusių kriptovaliutų bendra rinkos kapitalizacija.

Dvigubas išleidimas (angl. Double Spending) – situacija kuomet pinigų suma yra neteisėtai išleidžiama daugiau nei vieną kartą.


E

Emisija – taip pat žinoma kaip emisijos kreivė ar emisijos dažnis. Emisija apibrėžiamas naujų monetų sukūrimo ir išleidimo greitis.

ERC-20 – Eteriumo platformos žetonų standartas, naudojamas išmaniuosiuose kontraktuose. Tai bendras taisyklių sąrašas apibrėžiantis tarp žetonų vykstančią sąveiką, įskaitant žetonų persiuntimą iš vieno adreso į kitą ir prieigą prie duomenų.

ERC-721 – žetonų standartas nepakeičiamiems Eteriumo žetonams. Šis Eteriumo platformos patobulinimas pritaikytas 2017 metais ir leido išmaniesiems kontraktams veikti kaip pakeičiamiems žetonams, panašiai kaip ir ERC-20 žetonų atveju.

Eteris – mokėjimo išraiška naudojama Eteriumo platformoje, siekiant kompiuteriams atlyginti už jų atliekamą darbą – atliktas užklausas.

Eteriumo Verslo Aliansas (angl. Enterprise Ethereum Alliance (EEA)) – Eteriumo platformos programuotojų, verslo startuolių ir didelių korporacijų grupė veikianti iš vien, siekiant komercializuoti ir naudoti Eteriumą verslo aplinkos pritaikymui.

Eteriumo Virtuali Mašina (EVM) (angl. Ethereum Virtual Machine) – Turingo išbaigta (angl. Turing Complete) virtuali mašina, kuri užtikrina sąlygas, kad kompiuterio kodas veiktų taip kaip ketinta; tai veikimo aplinka kiekvienam išmaniajam kontraktui. Kiekvienas Eteriumo kompiuteris veikia per EVM tam, jog palaikytų susitarimą blokų grandinėje.

ETF fondas – tai biržoje prekiaujamas investicinis portfelis, sudarytas iš krepšelio investicinių instrumentų kaip kad akcijos, obligacijos ir kriptovaliutos. Biržoje fondu gali būti prekiauma kaip pavienėmis akcijomis.


F

Fiksuota viršutinė riba (angl. Hard Cap) – maksimali suma, kurią galima surinkti pirminio žetonų siūlymo (angl. ICO) metu. Jei fiksuota viršutinė riba pasiekiama, daugiau lėšų nebegalima surinkti.

FOMO (Fear of Missing Out) – tai akronimas išreiškiantis nuogąstavimą praleisti potencialiai pelningą investavimo galimybę ir po to gailėtis.

Fiksuota minimali riba (angl. Soft Cap) – minimali suma, kurią norima surinkti pirminio žetonų siūlymo (angl. ICO) metu. Kartais, jeigu norimos sumos nepavyksta surinkti, lėšų rinkimo kampanija gali būti atšaukta.

FUD (Fear, Uncertainty and Doubt) – akronimas, kuriuo išreiškiama požiūrio formavimo strategija tam tikrų kriptovaliutų arba bendros rinkos atžvilgiu. Tokia požiūrio formavimo strategija pasižymi negatyvios, klaidinančios ar netikros informacijos skleidimu. Asmuo skleidžiantis tokią informaciją vadinamas ‘FUDster’.

Fundamentali analizė (FA) – metodas, kuriuo tiriama projekto vertė, atsižvelgiant į technologiją, komandą, augimo potencialą ir kitus faktorius.


G

‘Gas’ – Eteriumo tinklo „kuras“. Gas yra kompiuterių apskaičiuojamosios galios matmuo, naudojamas atliekant transakcijas, vykdant išmaniuosius kontraktus ar paleidžiant decentralizuotas programas Eteriumo tinkle.

‘Gas’ limitas – matmuo, apibrėžiantis maksimalų ‘gas’ kiekį, kurį vartotojas yra pasiryžęs išleisti tam, kad būtų įvykdyta transakcija Eteriumo tinkle.

‘Gas’ kaina – matmuo, apibrėžiantis kiek varotojas yra pasirengęs sumokėti už transakcijos įvykdymą Eteriumo tinkle. Nustačius didesnę ‘gas’ kainą kasėjai tokiai transakcijai teiks prioritetą ir ši bus įvykdyta greičiau.

Genezės blokas (angl. Genesis Block) – pirmasis apdorotas ir patvirtintas duomenų blokas suformuojant naują blokų grandinę – dar kitaip vadinamas nuliniu arba pirmuoju bloku.

Grįžtamas atšakos pakeitimas (angl. Soft fork) – tai kriptovaliutos protokolo pakeitimas, kai anksčiau galioję blokai padaromi nebegaliojančiais. Tokiu būdu užtikrinamas atgalinis suderinamumas, tam, kad senesnės programinės įrangos versija galėtų atpažinti naujus blokus.

Grupinis kasimas (angl. Pool Mining) – tai organizuotas keleto kasėjų veiklos sujungimas. Kasėjai sujungia savo valdomos įrangos skaičiuojamąją galią, siekiant sutaupyti energijos resursus ir padidinti konkurencingumą, randant kitą bloką blokų grandinėje. Atlygis už kasimą yra padalijamas atsižvelgiant į bendrą kasėjų susitarimą (gali skirtis priklausomai nuo kasėjų grupės).


H

HODL (Hold On for Dear Life) – specifinis anglų kalboje naudojamas terminas, kuriuo apibrėžiama pasyvi investavimo strategija, kuomet investicija laikoma ilgą laiką, nepaisant kainų kaitos ir rinkos sentimentų.


I

Infliacija – tai visuotinis kainų lygio kilimas ir pinigų perkamosios galios sumažėjimas (nuvertėjimas).

Išmanieji kontraktai (angl. Smart Contracts) – tai kompiuterio protokolas skirtas supaprastinti, verifikuoti (patikrinti, įrodyti autentiškumą) ar įvykdyti kontraktą blokų grandinėje be trečiųjų šalių įsikišimo. Išmanieji kontraktai suteikia galimybę užprogramuoti ateities veiksmus.

Iššifravimas – procesas, kuriuo duomenys iš užšifruotos formos (neperskaitomumo) yra pakeičiami atgal į nešifruotą formą.


K

Karštas saugojimas – kriptovaliutų saugojimas prisijungus prie interneto tinklo – kriptovaliutos saugojamos prietaisuose ar sistemose prijungtose prie interneto. Toks kriptovaliutų saugojimas yra patogesnis, lėšas galima pasiekti greičiau, tačiau išlieka didesnė vagystės rizika.

Kasėjai – prie blokų grandinės kūrimo prisidedantys pagalbininkai savo darbu – kasimo procesu. Tai gali būti profesionalūs kasėjai, organizacijos ar savo namuose/ofise kasimo įrangą naudojantys mėgėjai.

Kasimas – procesas kuomet prie blokų grandinės yra pridedami nauji blokai, patvirtinant blokuose esančias transakcijas. Kasimo procesu yra sukuriami nauji Bitkoinai ar kitos alternatyvios valiutos.

Kasimo atlygis – atlygis skiriamas už suteiktą duomenų apdorojimo (apskaičiavimo) pajėgumą tinklui, siekiant apdoroti transakcijas. Kasimo atlygis dažniausiai susideda iš naujai sukurtų kriptovaliutos vienetų (monetų) ir iš transakcijų atlikimui skirtų mokesčių.

Kasimo įranga – kompiuteris naudojamas kasimui. Tai gali būti tam specialiai pritaikyta apratūra arba kompiuteris, turintis atliekamos galios, kuri gali būti panaudota kitoms užduotims atlikti – kaip kasimui tam tikru metu.

Keitykla (angl. Exchange) – tai kriptovlaiutų keitykla veikianti kaip verslas, vartotojams suteikiant galimybę iškeisti kriptovaliutas į nekonvertuojamas valiutas (Fiat) arba kitokio tipo valiutas. *Eurai ir doleriai yra laikomi nekonvertuojamais pinigais – jų negalima iškeisti į auksą (yra nepadengti aukso atsargomis) ir yra naudojami tik kaip mainų priemonė.

KYC (Know Your Customer) – akronimas, apibūdinantis projekto ar finansinės institucijos prievolę patikrinti kliento tapatybę, kartu paraleliai atitinkant ir pinigų plovimo prevencijai taikomas taisykles.

Klientas – kompiuterinė programa turinti prieigą ir gebanti apdoroti blokų grandinės transakcijas vietiniame kompiuteryje. Dažniausiai sutinkamas tokios programos pritaikymas yra kriptovaliutų programinės piniginės.

Korekcija – trumpalaikis turto klasės vertės kritimas rinkoje (siekiantis bent 10% nuo bendros vertės). Korekcija dažniausiai įvyksta, kai turto vertė krinta po nepagrįsto augimo – taip jų kainos tampa labiau pagrįstos, koreguojasi.

Kriptorinka – kriptovaliutų rinka.

Kriptovaliuta – tai skaitmeninė mainų priemonė, kuria galima atsiskaityti už prekes ir paslaugas, atlikti piniginius pervedimus. Kriptovaliutų sukūrimui naudojami kriptografijos, matematinio šifravimo algoritmai, kurie užtikrina, kad atliekamos finansinės operacijos yra saugios ir patikimos.

Kriptovaliuta susieta su nekonvertuojamais pinigais (angl. Fiat-Pegged Cryptocurrency) – taip pat žinoma kaip „susieta kriptovaliuta“. Tai moneta, žetonas ar turtas sukurtas blokų grandinės sistemoje, kuris yra susietas su vyriausybės ar banko išleista valiuta. Kiekviena susieta kriptovaliuta turi garantuotą pastovią specifinę vertę tolygią banko išleistos valiutos vertei.

Kriptovaliutų turtas – tai kreditu įvertinta kriptografijos, susitarimo algoritmų, viešų sąskaitų knygų (angl. ledgers), lygiarangių architektūros (angl. peer to peer) ir/ar išmaniųjų kontraktų vertės isaugojimo funkija, būdas mainams, apskaitos vienetas ar decentralizuota programa.

Kriptografija – tai tyrimų sritis ir taikoma praktika, orientuota į informacijos apsaugojimą nuo trečiosios šalies, kuri neturi įgaliojimo prieiti prie saugotinos informacijos.


L

Lambo – Lamborghini pavadinimo sutrumpinimas. Tai egzotinis automobilis, kurį minint žmonės išreiškia savo jaudulį praturtėjant iš kriptovaliutų. Kriptovaliutų bendruomenėse, užduodant klausimą kada vėl kils kainos sakoma: „Kada Lambo?“. Tokia žodžių vartosena susijusi su alternatyviu klausimu: „Kada mėnulis?“.

Likvidumas – kriterijus apibūdinantis kaip lengvai galima įsigyti ir parduoti kriptovaliutą neįtakojant visuotinos rinkos kainos.

Lightning Network – tai „antrojo lygio“ (angl. second layer) mokėjimo protokolas veikiantis ant Bitkoino blokų grandinės. Teoriškai, šis protokolas turėtų užtikrinti greitas ir kintamo dydžio transakcijas tarp dalyvaujančių tinkle kompiuterių. Lightning Network protokolas laikomas galimu sprendimu Bitkoino transakcijų apdorojimo greičio problemai.

Longas (angl. Long) – situacija, kuomet kriptovaliuta perkama su tikslu ją parduoti už didesnę kainą (pelną) ateityje.


M

Maksimalus kiekis – skaičius apibrėžiantis koks yra/gali būti maksimalus kriptovaliutos vienetų kiekis per jos gyvavimo laikotarpį. *Žiūrėti Cirkuliuojantis kiekis ir Bendras kiekis.

Mazgas (angl. Node) – taip vadinamas kompiuteris, esantis blokų grandinės dalyvis, ir valdantis sąskaitų knygos (angl. ledger) kopiją.

Meška – asmuo, palaikantis pesimistinę poziciją rinkos atžvilgiu – tikisi, kad rinkos kainos kris. Priešingybė tokiam asmeniui yra vadinamas buliumi.

Mėnulis (angl. Moon) – situacija, kuomet vyksta pastovus kriptovaliutos kainos augimas. Norint paklausti kada įvyks panašus kainos augimas klausiama: „Kada mėnulis?“.

Mikrotransakcija – verslo modelis, kuriame atliekami labai mažo dydžio mokėjimai atsiskaitant už bendrai prieinamus skaitmeninius produktus kaip elektroninės knygos puslapiai arba naudojami daiktai žaidime.

Mnemoninė frazė (angl. Mnemonic Phrase) – tai žodžių sąrašas, kuris naudojamas pasiekti arba atstatyti su kriptovaliutomis siejamą turtą. Šis žodžių sąrašas turėtų būti saugomas slaptai nuo kitų žmonių ir yra naudojamas kaip saugumo standartas prietaisuose – piniginėse (angl. hardware wallets).

Moneta (angl. Coin) – tai kriptovaliuta, kuri gali veikti nepriklausomai ir turi savaiminę piniginę vertę. Monetos dažniausiai naudojamos kaip blokų grandinės, blokčeino, platformos vertės išraiška, kaip kad Bitkoinas (BTC), Eteriumas (ETH), TRON (TRON), Cardano (ADA) ir kitos.


N

Negrįžtamas atšakos pakeitimas (angl. Hard Fork) – tai kriptovaliutų protokolo pakeitimas, kai neužtikrinamas atgalinis suderinamumas su senesnėmis valiutos versijomis. Pavyzdžiui, Bitkoino atšakos pakeitimo metu, kiekvienas vartotojas prisijungęs prie Bitkoino tinklo būtinai turėtų atnaujinti savo programinę įrangą, kad ji atpažintų naujus blokus.

Nekonvertuojami pinigai (angl. Fiat Money) – tai aukščiausios valdžios potvarkiu išleisti valstybiniai popieriniai pinigai, nepadengti aukso atsargomis, nekonvertuojami į auksą ir naudojami tik kaip mainų priemonė. Dauguma šiuolaikinių pinigų yra nekonvertuojami pinigai.

Nepakeičiamumas (angl. Immutability) – savybė, kuri negali būti pakeista, ypač per laiką.


P

Padalijimas (angl. Halvening) įvykis, kurio metu kasimo atlygis už patvirtintą naują Bitkoino bloką sumažėja per pusę. Šis įvykis įvyksta kas kartą per 210 tūkst. blokų. Tiesa, padalijimas gali vykti ir kitų kriptovaliutų atžvilgiu, jeigu jų naudojamas pirminis kodas turi tokią funkciją (būdinga Litecoin).

Padalijimas (blokų grandinės) (angl. Blockchain Fork) tai naujai sukurta blokų grandinės versija, kuomet naujoji grandinė veikia kartu su senąja. Vienas pavyzdžių yra Ethereum ir Ethereum Classic, kuri buvo sukurta po DAO įsilaužimo 2016 metais.

Padalijimas (programos) (angl. Software Fork) – dar vadinamas projekto padalijimu. Šis padalijimas įvyksta, kai programos kūrėjai iš egzistuojančio projekto pasiskolina technologiją (pirminį kodą) ir ją pakeičia sukurdami naują projektą. Vienas žinomiausių pavyzdžių yra Litecoin kriptovaliuta sukurta pakeitus Bitkoino pirminį kodą.

Pagrindinis tinklas (angl. Mainnet) – tai nepriklausoma blokų grandinė (blokčeinas) su savu tinklu, savo technologija ir protokolu. Taip vadinamas veikiantis blokčeinas, o jo pagrindu sukurtos kriptovaliutos ir žetonai yra naudojami – kitaip nei lyginant su bandomuoju tinklu (angl. testnet) ar projektais veikiančiais pagrindinio tinklo (kaip Eteriumas) pagrindu.

Paskirstyta duomenų technologija (angl. Distributed Ledger Technology (DLT) – tai technologija, kurios pagrindu veikia paskirstytos sąskaitų knygos.

Paskirstyta sąskaitų knyga (angl. Distributed Ledger) – paskirstytos sąskaitų knygos pasižymi tuo, jog duomenys yra saugomi decentralizuotame kompiuterių tinkle. Paskirstytų sąskaitų knygų veikimui nebūtinos kriptovaliutos ir gali būti naudojamos privačiam tikslui, veikti pagal leidimą (angl. permission).

Paskirstytas susitarimas (angl. Distributed Consensus) – kolektyvus kompiuterių susitarimas tinkle, suteikiantis galimybę veikti decentralizuotai – be jokios centrinės valdžios.

Paskirstytas tinklas (angl. Distributed Network) – tinklas, kuriame duomenų apdorojimo pajėgumas ir duomenys yra paskleisti per daugelį kompiuterių be jokio pagrindinio duomenų centro ar valdžios.

Patvirtinimas (angl. Confirmation) – transakcija gali būti patvirtinta tik tuomet, kuomet ji yra patalpinama į bloką, o šis blokų grandinėje (kai blokas patalpinamas tai traktuojama kaip patvirtinimas). Kiekvienas papildomas blokas grandinėje skaičiuojamas kaip papildomas patvirtinimas. Skirtingos keityklos gali reikalauti skirtingo patvirtinimų skaičiaus tam, kad kriptovaliutos transakcija būtų laikoma galutine.

Pilnas mazgas (angl. Full Node) – tai kompiuteris saugantis visą blokų grandinės istoriją tam, kad ją stebėtų, ir užtikrintų veikimui reikalingų taisyklių vykdymą.

Perpirkimas – atvejis, kuomet per laiko tarpą kriptovaliutą perka vis didesnis skaičius investuotojų, o tai sąlygoja pastovų kainos augimą. Kai taip nutinka be pateisinamos priežasties, kriptovaliuta yra vertinama kaip perpirkta, ir laukiama artėjančio išpardavimo periodo.

Perpardavimas – atvejis, kuomet per laiko tarpą kriptovaliutą parduoda vis didesnis skaičius investuotojų, o tai sąlygoja pastovų kainos kritimą. Kai taip nutinka be pateisinamos priežasties, kriptovaliuta yra vertinama kaip perparduota, ir laukiama artėjančio pirkimo periodo.

Piniginė – tai saugi kriptovaliutų piniginė skirta laikyti, siųsti ir gauti skaitmenines valiutas. Piniginės skirstomos į dvi kategorijas: pinigines saugomas pagrindiniame serveryje ir šaltas pinigines.

Piniginė saugoma serveryje (angl. Host Wallet) tai kriptovlaiutų piniginė prižiūrima trečiojo asmens, interneto platformos kūrėjo.

Pirminis žetonų siūlymas (angl. Initial Coin Offering (ICO)) – visuotinio finansavimo būdas, kuomet veiklą pradedančios kompanijos naudoja kriptovaliutas kapitalui surinkti. Šis finansavimo būdas spėjo skandalingai pagarsėti dėl daugelio įvykusių apgaulių ir rinkos manipuliacijų.


R

Raktai – tai skirtingų simbolių (skaičių ir raidžių) seka sukurta matematinio šifravimo (kriptografijos) algoritmais.

Rinka (Kriptorinka) – sritis, vieta (fizinė arba internetinė), kurioje vyksta prekybiniai sandoriai. Kriptovaliutų kontekste rinka dar vadinama kriptorinka, kuriai priskiriamos pagal savo vertę kintančios kriptovaliutos ir veikiantys bei vystomi informacinių technologijų projektai šioje srityje.

Rinkos kapitalizacija – bendra kriptovaliutos vertės kapitalizacija. Tai vienas iš būdų įvertinti reliatyvų kriptovaliutos dydį rinkoje. *Žiūrėti Cirkuliuojantis kiekis.


S

Sąskaitų knyga (angl. Ledger) – finansinių arba duomenų transakcijų sąrašas, kuris negali būti pakeistas, nebent papildomas naujais įrašais.

Skaitmeninis parašas – tai skaitmeninis kodas sugeneruotas pasitelkiant šifravimą. Skaitmeninis parašas yra susiejamas su elektroniškai persiunčiamu dokumentu siekiant patvirtinti tokio dokumento turinį ir siuntėjo tapatybę.

Skaitmeninė prekė (angl. Digital Commodity) – neapčiuopiamas turtas turintis vertę ir persiunčiamas elektroniniu būdu.

Skaitmeninė tapatybė – skaitmeninis asmens informacijos (vardo, adreso, asmens kodo ar kitų duomenų) atitikmuo. Blokų grandinėje skaitmeninė tapatybė gali būti decentralizuota, kas užtikrina saugų tapatybės patvirtinimą to prireikus.

Skaitmeninė valiuta – tai pat žinoma kaip skaitmeniniai ar elektroniniai pinigai veikiantys tik elektroninėje formoje, o juos naudojant galima atlikti momentines transakcijas ir nuosavybės teisės pervedimą.

Sudeginimas (angl. Burning) – procesas kai moneta ar žetonas yra paverčiami nevartotinais.

Sunkumas (angl. Difficulty) – matmuo, nusakantis kaip yra sunku atrasti (atspėti, apskaičuoti) naują bloką eilėje. Bitkoino atveju, sudėtingumas periodiškai kinta atitinkamai pagal kasėjų naudojamos kasimo įrangos bendrą galią (angl. hashing power).

Susitarimas (konsensusas) (angl. Consensus) – susitarimas yra pasiekiamas kai visi tinklo dalyviai sutinka dėl naujai sukurtos paraiškos transakcijai atlikti ir dėl blokų talpinamo turinio, talpinamų transakcijų. Be susitarimo blokas negalėtų būti patvirtintas.


Š

Šaltas saugojimas (angl. Cold Storage) – kriptovaliutų saugojimas nereikalaujantis interneto ryšio. Dažniausiai šaltam saugojimui naudojami tam pritaikyti prietaisai-piniginės, USB laikmenos, niekada prie tinklo neprijungiami kompiuteriai ar popierinės piniginės.

Šalta piniginė (angl. Cold Wallet) – kriptovaliutų piniginė neprijungta prie interneto.


T

Tarpininkas (angl. Intermediary / Middleman) – tai asmuo ar organizacija, veikianti savo arba atstovaujamos šalies sąskaita ir padedanti reikalų turinčioms šalims priimti susitarimus bei įvykdyti iš jų kylančius įsipareigojimus.

Tinklas – tinklu vadinama prie blokų grandinės prijungtų (veikiančių) kompiuterių visuma.

Transakcija (TX) – būdas, kuriuo apsikeičiama kriptovaliutomis blokų grandinėje. Nors dažniausiai transakcijomis yra siunčiami pinigai, jomis gali būti siunčiami ir duomenys.

Transakcijos mokestis – mokestis už naudojimąsi blokų grandine transakcijai atlikti.


Ž

Žemiausias kapitalizacijos taškas (ŽKT) – žemiausias pasiektas kainos, rinkos kapitalizacijos taškas po kriptovaliutos sukūrimo.

Žetonas (angl. Token) – tai kriptovaliuta, skaitmeninis vienetas sukurtas jį siekiant panaudoti tam tikrame procese. Žetonas suteikia prieigą prie didesnės kriptoekonominės sistemos. Žetonas neturi savaiminės piniginės vertės, nes yra sukurtas taip, kad galėtų būti panaudotas kaip su juo vystomos programos/projekto vertės išraiška. Žetono vertė kinta pagal jo reikalingumą, naudojimo poreikį.

Žuvis – asmuo turintis nereikšmingą kriptovaliutų kiekį, esantis banginių valioje. *Žiūrėti Delfinas ir Banginis.