Kaip saugoti kriptovaliutas

Šiame straipsnyje rasite rekomendacijas kaip saugoti savo kriptovaliutas. Kriptovaliutos yra skaitmeninis turtas, tad natūralu, kad tokio tipo turto saugumui iškyla papildomų grėsmių, todėl svarbu žinoti apie visas įmanomas priemones kaip šių grėsmių tikimybę sumažinti.

Spekuliuojančių kriptovaliutomis žmonių rate yra populiarus pasakymas: ‘Not your keys, not your coins’  – ne tavo raktai, ne tavo pinigai.Laikant savo kriptovaliutas kriptovaliutų keitykloje yra neišvengiamai susiduriama su rizika savo pinigų netekti. Taip gali nutikti dėl to, kad jūsų paskyros prisijungimo duomenys gali būti sužinoti; į kriptovaliutų keityklą įsilaužia hakeriai – įsilaužėliai; keityklos kūrėjai dingsta su savo klientų pinigais (tai reali grėsmė, jei keitykla nauja ir mažai žinoma). Reikia suprasti, kad keitykla veikia kaip kompanija, o jos finansai laikomi vienoje vietoje, todėl tampa atakų taikiniu. Visgi didžiosios keityklos kaip Binance ar Kraken, yra sąlyginai saugios – į savo klientų pinigų saugumą žiūri rimtai ir apsaugai nuo įsilaužėlių investuoja daug pinigų ir laiko. Nepaisant kokia saugi keitykla bebūtų, pravartu pagalvoti ir apie alternatyvas kaip savo skaitmeninius pinigus galite saugoti ir kur juos laikyti, ypač jei investuojate didesnes pinigų sumas.


Prieš pradedant detaliau kalbėti apie galimas saugumo priemones, svarbu išsiaiškinti kas yra raktai.

Bitkoino privatus raktas atrodo šitaip: KxBacM22hLi3o8W8nQFk6gpWZ6c3C2N9VAr1e3buYGpBVNZaft2p

Kaip matote, tai tėra skirtingų simbolių eilutė (sukurta matematinio šifravimo algoritmais). Tas kuris turi šio rakto kopiją, gali siųsti bitkoinus esančius su šiuo raktu susijusiame adrese.

Svarbu paminėti ir kas yra žodžių rinkinys (angl. Seed Phrase). Žodžių rinkinys susideda iš 12 arba 24 angliškų žodžių be jokios apibrėžtos tvarkos ir tarpusavio ryšio. Šie žodžiai yra naudojami sukurti privačius raktus ir bendrai yra vadinami raktais. Žodžių rinkinių naudojimas yra įprasta kriptovaliutų saugojimui naudojama praktika.

Kriptovaliutų keitykloje jums turint paskyrą, jūsų paskyros raktus saugo pati keitykla, o jeigu piniginę nusprendžiate susikurti savo iniciatyva už raktus esate atsakingi tik jūs.

Kai jau išsiaiškinome kas yra raktai, turite atstiminti, kad tam, jog jūsų kriptovaliutos būtų saugios turite vadovautis šiais principais:

  1. Turite užtikrinti, kad kiti žmonės jų nepavogtų.
  2. Turite užtikrinti, kad patys jų neprarastumėte.
  3. Turite užtikrinti, kad yra būdas kaip perduoti savo kriptovaliutas savo artimiesiems tokiu atveju, jeigu esate nepasiekiami (atsitiko nelaimė ar kita).

Alternatyva Nr. 1 – Elektroninės piniginės

Ši alternatyva tinka, jei norite po ranka turėti mažesnę sumą, kurią norite išleisti pirkiniams. Rekomenduojama rinktis elektronines pinigines, kurios įdiegiamos telefone arba naršyklėje. Kompiuteryje piniginės diegti nerekomenduojama dėl didesnio pavojaus įsilaužėliams prieiti prie jūsų duomenų. Kalbant apie telefonus, Apple telefonai yra laikomi saugesni, nei telefonai naudojantys Android operacinę sistemą, tačiau jeigu laikomos pinigų sumos nedidelės, rizika išlieka minimali. Visgi, saugumo sumetimais, rekomenduojama siųsti kriptovaliutas prisijungus tik prie mobilaus ryšio tiekėjo tinklo (ne WIFI); vengti siųstis failus – užtuo juos atidaryti naršyklėje.

12 žodžių rinkinys

Vienas dažniausių pasirinkimų yra Trust Wallet programėlė telefone. Programėlė jums pateikia 12 žodžių rinkinį, kurį turite išsisaugoti. Prie programėlės prisjungiate savo sugalvotu prisijungimo kodu. Net jeigu kodą ir pamirštumėte, visada savo pinigus galite atgauti suvedę jums skirtus 12 žodžių teisinga eilės tvarka.


Alternatyva Nr. 2 – Prietaisai – piniginės

Bene saugiausia alternatyva yra savo kriptovaliutas saugoti specialiame prietaise-piniginėje dar kitaip vadinamame ledžeriu (angl. ledger). Tai kompanijų sukurti prietaisai, apsaugoti kriptografiniu užraktu. Šių prietaisų veikimui nebūtinas interneto ryšys, todėl jie vadinami šaltomis piniginėmis (angl. Cold Wallets); piniginės, kurių priežiūra rūpinasi paslaugos tiekėjas internete atitinkamai vadinamos piniginėmis saugomomis serveriuose (angl. Host Wallets). Prietaisų-piniginių gamintojai jūsų prisijungimo duomenų nežino, nes prietaisai yra sukurti taip, kad informaciją žinotumėte tik jūs. Todėl praradus jums skirtus (sugeneruotus) raktus, pinigų nebeatgautumėte.

Ledžeris ir žodžių rinkinys – raktai

Naudojant prietaisą pirmą kartą, turite sukurti savo saugos prisijungimo kodą, kurį turėsite suvesti pačiame prietaise kas kartą prie jo prisijungiant. Sukūrus savo prisijungimo kodą, prietaisas jums pateiks jūsų raktus – 24 žodžių rinkinį, kurį turite išsisaugoti. Kartu su ledžeriu yra palaikoma kompiuterio darbastalio aplikacija, programėlė, o kad prie jos prisijungti taipogi turite sukurti atskirą kodą. Programėlėje galite matyti savo balansą, procentinę savo investicijos vertės kaitą per laiko tarpą (savaitę, mėnesį ar metus). Tam, kad gautumėte pinigus į šią piniginę jums prietaiso prijungti nebūtina, tačiau jei norėtumėte iš savo ledžerio pinigus išsiųsti, transakciją turėtumėte patvirtinti savo prietaise.

Renkantis ledžerį, rekomenduojama rinktis didesnius ir gerai žinomus gamintojus kaip kad Trezor ar Ledger. Rekomenduojama prietaisą pirkti oficialioje gamintojo svetainėje. Šiandien naują ledžerį galite įsigyti nuo 59,99 EUR (renkantis Ledger Nano S ar Trezor One), o jeigu turite investavę dideles sumas, pravartu jų įsigyti keletą. Daugiau informacijos rasite paspaudę ant šių nuorodų: >>> Ledger <<< >>> Trezor <<<

Daugiau info apie pinigines galite rasti ir šiame video:


BENDRA SAUGUMO REKOMENDACIJA

Siekiant maksimaliai užtikrinti savo kriptovaliutų apsaugą taipogi pasvarstykite ir apie šiuos galimus veiksmus:

  • Užtikrinkite savo raktų apsaugą ir saugiai laikykite kelias kopijas – idealiausia skirtingose vietose viena nuo kitos, kaip ir nuo ledžerio.
  • Nerekomenduojama daryti skaitmenines savo raktų kopijas.
  • Pravartu jums ledžerio skirtą žodžių rinkinį (raktus) įsiminti.
  • Nerekomenduojama pinigų saugoti kompiuterio darbastalio aplikacijoje, piniginėje (nebent tokia piniginė būtų susijusi su jūsų ledžeriu). Tokia aplikacija yra kur kas labiau pažeidžiamesnė kenkėjiškų programų ir gali nesunkiai tapti įsilaužėlių taikiniu.
  • Kas liečia intenete randamą turinį, venkite įrašyti abejotinos kilmės programas. Venkite lankytis abejotinos kilmės interneto puslapiuose. Venkite siųstis failus – pavyzdžiui, jei failas yra pdf formatu ir yra jums nebūtinas, stenkitės jį peržiūrėti atidarę naršyklėje.
  • Pravartu pasvarstyti apie mokamą antivirusinės versiją ir reguliariai tikrinti savo programinę įrangą nuo virusų.

Ir visad prisiminkite: jei pamesite raktus nuo savo piniginės, jūsų pinigai bus prarasti amžiams ir liks kyboti skaitmeninėje erdvėje.