Prancūzijos teismo pozicija: Bitkoinas yra valiuta

Bitkoinas Prancūzijoje

Prancūzijos naujienų tarnybos „Les Echos“ kovo 5 pranešimu, Prancūzijos Nantero komercinio arbitražo teismas (angl. Commercial Court of Nanterre) šių metų vasario 26 d. klasifikavo Bitkoiną (BTC) kaip valiutą. 

Teismo sprendimu Bitkoinas pripažintas kaip iškeičiamas turtas (angl. fungible and interchangeable) – visai kaip nekonvertuojamos (fiat) valiutos. 

Teismo sprendimas buvo susijęs su kilusiu ginču tarp Prancūzijos kriptovaliutų keityklos „Paymium“ ir alternatyvaus turto investicinės firmos „BitSpread“. 2014 metais „Paymium“ „BitSpread“  paskolino 1000 BTC (daugiau nei 9,1 milijono JAV dolerių). 

Turėdama paskolintus 1000 BTC „Bitspread“ taipogi gavo 1000 vienetų Bitcoin Cash (BCH) kriptovaliutos – tai nutiko 2017 metais, kuomet įvyko negrįžtamas atšakos pakeitimas (angl. hard fork) ir buvo sukurta pastaroji kriptovaliuta. Po šio įvykio, tarp šalių kilo ginčas dėl BCH nuosavybės teisės, kurių vertė ginčo metu siekė per 350 tūkst. JAV dolerių.  

Siekiant išspręsti tarp šalių kilusį ginčą, teismas turėjo įvertinti teisinę Bitkoino prigimtį, ir, šį įvertinus kaip pakeičiamą turtą (angl. fungible asset), Bitkoino pagrindu išduota paskola buvo pripažinta kaip vartotojo paskola. Tokio tipo paskola nuosavybės teisę paskolos metu perkelia paskolos gavėjui. Remiantis savo išaišikinimu, teismas BCH kriptovaliutas pripažino skolininko nuosavybe. 

TEISMO SPRENDIMAS YRA DIDELĖS REIKŠMĖS 

„Kramer & Levin“ teisininkų firmos atstovo Hubert de Vauplane nuomone šis komercijos arbitražo teismo sprendimas gali turėti reikšmingų pasekmių: turint omenyje, kad teismo sprendimu Bitkoinas buvo prilygintas pinigams (kaip ir kitoms finansinėms priemonėms), tai ilgainiui gali lemti, kad bus palengvinta prekyba Bitkoinu kaip ir jo skolinimas atpirkimo sandoriams (angl. repo operations). Neišvengiamai patogesnis Bitkoino prieinamumas ir galimybė juo atlikti stambesnio masto finansines operacijas turės teigiamą įtaką ir pačios kriptorinkos likvidumui.

SUMAIŠTIS KLASIFIKUOJANT KRIPTOVALIUTAS

Pasaulyje šalys vis dar bendrai nesutaria kaip traktuoti Bitkoiną ir kitas kriptovaliutas – nesutaria ar jas priskirti pinigams, vertybiniams popieriams ar kitokiam turtui. Dalis šalių iš viso nesivargina apie tai net svarstyti.

Visgi tam tikros šalys jau spėjo išreikšti savo tvirtą nuomonę. Japonijoje jau nuo 2016 tiek Bitkoinas, tiek kitos kriptovaliutos yra kategorizuojamos kaip pinigai. Po metų JAV Vajomingo valstija pasekė Japonijos pavyzdžiu. 2019 Kinija Bitkoiną pripažino kaip skaitmeninį turtą, o šių 2020 metų pradžioje Vokietija pripažino Bitkoiną kaip investicinį turtą. 

Nors pavienės valstybės jau spėjo išreiškti iniciatyvą skirti laiko ir pastangų kriptovaliutų teisinio ir ekonominio statuso įvertinimui, tikėtina, kad adekvatus kriptovaliutų potencialas bus geriau įvertintas atėjusios finansinės krizės metu. Turint omenyje esančius ribotus pasaulio bankų pasirinkimus siekiant stimuliuoti ekonomiką (kaip mažinama palūkanų norma ar kiekybinis skatinimas), kriptovaliutų rinka gali tapti „nenumatytu“ išsigelbėjimo ratu.     

Tegyvuoja Bitkoinas.


Paremti